Podělil se o zkušenosti s diabetem

 

S cukrovkou se dá žít, říká 80letý Jiří Vídeňský.
Kdy jste zjistil, že máte diabetes, tedy cukrovku?

Bylo to před pětatřiceti lety. Dozvěděl jsem se o ní náhodou. Čekala nás  zahraniční montáž. Podnik nás vyslal na větší interní kontrolu do nemocnice do Brna.Tam se tato choroba zjistila.


Do té doby jste nepociťoval žádné příznaky?

To si člověk uvědomí dodatečně, hlavně že měl velkou žízeň. Až nehasitelnou.


Co to pro vás znamenalo, když jste se to dozvěděl?

Nastaly určité problémy, protože na tu montáž jsem potřeboval jet. Jednalo se o rozdělanou akci. Okamžitě jsem zjistil, jakou musím držet dietu. Vyřadil jsem cukr a ostatní věci, a práci tam jsme zvládli. Léčbu jsem začal, až jsem se vrátil.


Můžete léčbu tehdy přiblížit?

V první fázi to byla léčba práškama. Pustili mně přednášku, ze které jsem se dozvěděl, co mám a co nemám. Dostal jsem léky a začaly pravidelné kontroly, čtyřikrát do roka.

Bylo těžké dietu dodržovat?

Nebylo to jednoduché, zvlášť když člověk nejí doma. V té době jsem dost jezdil po montážích, po konferencích. Někdy to bylo těžké zvládnout. Postupně si člověk zvykal a musel se přizpůsobit.


Říkáte, že zpočátku jste využíval pouze prášky. Musel jste postupně přejít na inzulín?

Na inzulínu jsem od doby, kdy jsem přešel do důchodu. Takže to už je dvacet let.


Přece jen, zvykne si člověk?

Zvykne, samozřejmě. Od starších diabetiků vím, že injekční stříkačky vyvařovali. Už jsem zažil modernější éru, jednorázové podávání. Později jsem se dozvěděl, že jsem s inzulínem mohl začít dřív, a pro můj zdravotní stav by to bylo výhodnější.


V práci vás to neomezovalo?

Pokud jsme byli doma, v jídelně byl výběr i pro nás. I venku se dala dieta dodržovat. Po odchodu do důchodu se o sebe starám sám, takže se to dá zvládnout, a jídla i zdokonalovat. Něco se člověk dozví v čekárně u lékaře,
něco od sestry, něco od doktora, tak to prostě chodí.


Myslíte si, že naše zdravotnictví má k diabetikům správný přístup?

Ano, zvlášť v době, kdy jsem začal s inzulínem. Měl jsem štěstí na mladého, šikovného doktora, který už bohužel nežije. Byl to vyhlášený odborník, stejně tak sestra. Po vyšetření následovala beseda, kde jsme diskutovali podle výsledku kontroly. Později se objevily glukometry, takže následovala samokontrola.

Můžete srovnat léčbu prášky a inzulínem?

Inzulín přispěl k vyrovnanosti hladin cukru v krvi. Prášky se braly ráno a večer, někdy i v poledne. Inzulín má delší působnost udržet hladiny cukru v krvi v normálu. Je to výhodnější.

Když má člověk diabetes, je náchylnější k nějakým jiným chorobám?

Všechno se projevuje trošku hůř. Třeba banální nachlazení. Musím být opatrný, protože mohou nastat komplikace. Poškození ledvin, poškození zraku poškození nervů. I z toho hlediska je potřeba se věnovat dietě a pravidelně si dávkovat inzulín podle doporučení lékaře.


Je dobře, že v Třebíči funguje diabetická organizace a můžete se setkávat?

Když jsem začal s inzulínem, dostal jsem se do Svazu diabetiků České republiky. Pořádají se tam různá doplňovací školení, jezdí se řadu let na rekondici do lázní. Tam se může člověk týden věnovat sám sobě. Těm správným aktivitám, od cvičení po výběr stravy, procházky, a další věci, které prospívají a pomáhají.


To znamená, že diabetik žije běžný život?

Dá se to tak říct. Ale je to civilizační doživotní choroba. Člověk se musí naučit s diabetem žít. Mám výhodu, že si stravu zařizuji sám. Pokud je v okruhu diabetika více lidí, nemusí se na jeho jídla ostatní dívat skrz prsty. Jedná se o racionální stravu. Těm ostatním členům rodiny to rozhodně neublíží. Naopak.


Měli jste v rodině někoho, kdo by trpěl diabetem?

U mě se to objevilo v podstatně nižším věku, než u mojí maminky. U těch starší lidí jde hlavně o to zredukovat stravu a držet se těch hlavních zásad. I moje máma brala inzulín.


Co byste řekl lidem, kteří se s tím setkají?

Vzhledem k tomu, že každý desátý člověk v republice je diabetik, a mnozí o tom nevědí, není třeba se toho bát, ale naučit se s tím žít. Když ostatní členové rodiny pomohou, je to jenom ku prospěchu. Nejhorší je, když tomu člověk podlehne a začne se uzavírat do sebe. Důležité je neztratit kontakt se svým okolím a věnovat se svým koníčkům. Třeba já pracuji na zahrádce. Ale nesmí se zapomínat na pravidelnou stravu.


Tak ještě jedna otázka: co diabetici a alkohol?

Diabetik by s alkoholem neměl kamarádit. Ale při slavnostních příležitostech se to nevylučuje. Všechno souvisí se vším.


Co byste řekl na závěr?

Nebudu zastírat, že mě diabetes v mých zdravotních problémech nezasáhl. Zhoršil se mi zrak, dieta není to nejlepší pro činnost ledvin. Jinak - aplikace inzulínu není bolestivá. Jehličky jsou tenké a krátké.


Cukrovka trápí mnoho lidí

Epidemie jednadvacátého století - tak se někdy hovoří o cukrovce neboli diabetu. Nejde přitom bohužel o nadsázku - už nyní se s diabetem v  České republice léčí přes 800 tisíc lidí. Větu „Máte cukrovku“ každý rok slyší z úst lékaře kolem 16 tisíc nových pacientů. V Třebíči se s touto nemocí léčilo na konci roku 2013 celkem 4308 pacientů – z toho 53 procent žen a 47 procent mužů. Téměř vždy se jedná o diabetes 2. typu. Málo pohybu, nepravidelné jídlo, nadměrný stres – to vše jsou hlavní faktory ovlivňující masivní nárůst tohoto onemocnění. V roce 2013 bylo v péči praktických lékařů 62 procent nemocných a zbylý počet byl léčen v ordinacích diabetologů. „Vzhledem k tomu, že včasná léčba inzulinem je prevencí pozdních diabetických komplikací, není zrovna nejlepší vizitkou pro Třebíč, že tak velké procento pacientů je léčeno jen dietou či tabletami. V ostatních okresech kraje Vysočina je v péči praktických lékařů pouhých 20 procent nemocných,“  upozorňuje MUDr. Dagmar Pinková z třebíčské diabetologické, obezitologické a interní ordinace. „Máme dvě formy podávání inzulinu. Krátkodobá inzulinová analoga působí téměř okamžitě, má však kratší dobu působení. Proto se aplikuje těsně před jídlem, s jídlem, někdy po něm. Naproti tomu dlouhodobě působící inzulinová analoga mají pozdější nástup, ale jejich působení je delší – téměř 24 hodin. V obou případech jsou jejich výhodami nízký výskyt hypoglykémií, nízké přibírání na váze či snadná aplikace pomocí předplněných per, což umožňuje v léčbě diabetu velmi dobře kopírovat funkci zdravé slinivky břišní,“ vysvětluje MUDr. Pinková.

 

Zdroj: Třebíčské noviny, 1. 12. 2014

 

DIA_281/14