Nutriční kalkulačka

Volba diety

Zvolte typ redukční diety, kterou máte doporučenou od lékaře. Na výběr máte ze čtyř diet rozepsaných podle celkové energie, obsahu sacharidů, tuků a bílkovin.

Garant kalkulačky

Odborným garantem nutriční kalkulačky je Bc. Vladimíra Havlová, nutriční terapeutka z Centra diabetologie při Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) v Praze.

Zobrazit nápovědu

Nutriční kalkulačka umožňuje sledovat váš energetický příjem v průběhu celého dne. Standardní dietní režimy jsou v ČR rozepsány podle obsahu sacharidů, energie a živin tak, aby byla strava vyvážená. Například režim se 175 g sacharidů má 1 470 kilokalorií energie, 50 g tuků a 75 g bílkovin. Tyto režimy představují jen rámcové vodítko, v praxi je vždy třeba je upravit podle individuálních potřeb každého pacienta.

Použití: V prvním kroku si zvolte typ redukční diety. Do jednotlivých kategorií vyplňte potraviny, které jste v průběhu celého dne snědli včetně jejich množství. Pokud překročíte doporučený limit pro dané jídlo, systém Vás na to upozorní. Zcela dole můžete sledovat výpis zkonzumovaných potravin za celý den. Ten si můžete jednoduše vytisknout a přinést na konzultaci se svým diabetologem či dietologem anebo uložit na disk pro další využití.

Pokud nějakou potravinu nenajdete v seznamu, můžete si ji nyní jednoduše zadat sami. Stačí jen opsat její nutriční hodnoty z obalu a potravinu vložit. Při sestavování jídelníčku ji pak můžete snadno zadat do více jídel. Věříme, že vám další funkce usnadní plánování vašeho jídelníčku.

Návod na použití funkce "vložit vlastní potravinu"

Pro zadání klikněte na "Vložit vlastní potravinu". Zadejte název potraviny, snědené množství, hodnotu v kJ nebo kcal (stačí jeden z těchto údajů, druhý se přepočítá automaticky), množství bílkovin, tuků a sacharidů. Všechny údaje k potravině najdete na jejím obalu. Pokud chybí údaj o vláknině, zadejte "0". Po vyplnění všech údajů bude tlačítko "vložit vlastní potravinu" aktivní, po jeho stisku dojde ke vložení potraviny do vašeho jídelníčku. Vložená vlastní potravina se po odeslání nemaže, můžete ji tak snadno zadat do více jídel ve vašem denním jídelníčku.


  • Snídaně
  • Dopolední svačina
  • Oběd
  • Odpolední svačina
  • Večeře
  • Druhá večeře
Zadejte množství potraviny.
Vložit vlastní potravinu
Zadejte název potraviny.
Zadejte váhu potraviny.
Zadejte množství energie (kcal) ve 100g potraviny
Zadejte množství energie (kJ) ve 100g potraviny
Zadejte množství bílkovin ve 100g potraviny
Zadejte množství tuků ve 100g potraviny
Zadejte množství sacharidů ve 100g potraviny
Zadejte množství vlákniny ve 100g potraviny

Vaše snídaně

MnožstvíKalorie (kcal)Jouly (kJ)Bílkoviny (g)Tuky (g)Sacharidy (g)Vláknina (g)
celkem000000

Váš jídelníček na celý den

Uložit na disk Tisk přehledu
MnožstvíKalorie (kcal)Jouly (kJ)Bílkoviny (g)Tuky (g)Sacharidy (g)Vláknina (g)
Snídaně
Dopolední svačina
Oběd
Odpolední svačina
Večeře
Druhá večeře
celkem000000
Delete buttons
Upozornění: Výsledky nutričního kalkulátoru jsou pouze orientační a rozhodně nenahrazují konzultaci a doporučení odborníků. Výsledky jsou měřeny s tolerancí 10 % a udávají obecné hodnoty pro dané typy potravin. Jejich přesnost je závislá na způsobu přípravy pokrmu, jeho výrobci a konkrétním složení potraviny a mohou se tedy lišit i v rámci konkrétní kategorie.

Databáze potravin v nutriční kalkulačce je poskytnuta společností STOB.

DIA_281/14